
Kulturaften: Israeleres fascination af Berlin og franske jøders bekymring for fremtiden
Et samarbejde mellem DJS, DJUS og JCC
Film & Whisky præsenterer 2 film "An Apartment in Berlin" og "Jewish Identity in France".
Denne aftens tema er det jødiske paradoks - udvandring fra Israel til Tyskland, det land som i forrige århundrede, står som grusomhedens arne, og de franske jøders syn på deres egen jødiske tilstedeværelse i Frankrig. Landet som har den største jødiske befolkning i Europa.
Efter filmene vil der være debat med et panel bestående af: Ambassaderåd Roi Dvir, israelske ungdomskoordinatorer Chen Levy , Roni Zusman og operasanger
Ayala Zimbler (på engelsk).
AFTENENS PROGRAM
Kl. 18.30-19.00: Salg af bagels til 50 kr. Husk at bestille i forvejen
Kl. 19.00-19.55: Visning af An Apartment in Berlin (55 min.)
Kl. 20.00-20.35: Visning af filmen Jewish Identity in France (35 min)
Kl. 20.35 – 21.20: Debat
Kl. 21.20 – 22.00: Servering af whisky & chokolade
WHISKY & CHOKOLADE
Efter filmen byder vi på whisky & chokolade. Hank op i familie og venner og tilbring en unik aften i Det Jødiske Hus
Tid: Mandag den 3. november fra kl. 18.30
Sted: Det Jødiske Hus, Krystalgade 12, 1172 København K
Pris: 60 kr. Tilmelding er ikke nødvendig
An Apartment in Berlin:
Det anslås at 20.000 israelere er flyttet til Tysklands hovedstad i de sidste par år. Tiltrukket af sin kosmopolitiske og international atmosfære er Berlin blevet en magnet for unge israelere - og de tre centrale figurer i denne film er ingen undtagelse. For mere end 100 år siden kom Simon og Rosa Adler til Berlin fra Galicien for at opfylde deres drøm om et frit og lykkeligt liv. Denne ægge-købmands families lejlighed er nu nænsomt restaureret af tre unge israelere. Sammen med filminstruktøren undersøger de, den komplekse forbindelse til Tysklands historie, mens de omdanner lejligheden til et krydsfelt, der tilsammen giver anledning til diskussion, hvor nutid og fortid møder hinanden.
I denne tid er den israelske presse stærkt optaget af samme tema, nemlig årsagen til at unge israelere netop tager til Berlin. Er det de lavere leveomkostninger eller er der andre årsager?
Instruktør: Alice Agneskirchner
Sprog: engelsk, tysk, hebraisk med engelske undertekster
Jewish Identity in France
Virkeligheden for jøder i Europa er ved at ændre sig. Filmen tager et kig på jødernes situation i Frankrig, særdeles i Paris. I samtaler med førende tænkere, kunstnere og almindelige mennesker får vi et dybdegående indblik i nogle jødiske liv og opfattelser i Frankrig lige nu.
I filmen er der interview med religiøse og verdslige, zionister og anti-zionister, der maler et billede af kompleksiteten i lyset af stigende antisemitisme.
Blandt de interviewede er David Konopnicki, Mark Halter og Shmuel Trigano
Manuskript & instruktør/Written and Directed by: Gilad Inbar
Sprog/Language:Fransk, hebraisk med engelske undertekster/ French, Hebrew and English with English subtitles
Følg os på hjemmesiden www.jewishculture.dk samt på Facebook